UZAUTO MOTORS РАСМИЙ БАЁНОТИ
2020 йил 21 октябрь, Тошкент.  “UzAuto Motors” АЖ мазкур авто ишлаб чиқарувчи ва Монополияга қарши курашиш қўмитаси (МҚКҚ) ўртасидаги суд жараёнини ёритувчи оммавий ахборот воситалари вакилларига босим кўрсатилиши фактларидан ташвишда эканлигини билдиради. Компания айрим амалдорларнинг журналистларга нисбатан цензура ва чекловлардек хато амалиётга интилишига йўл қўйиб бўлмайди деб ҳисоблайди.
“UzAuto Motors” АЖ юридик бошқармаси директори Рустам Шаймардонов шундай деди:
“Тошкент шаҳар маъмурий судида кўрилаётган ишнинг сўнгги суд мажлисидан кейин, судда жавобгар сифатида иштирок этаётган томон оммавий чиқиш қилиб, UzAuto Motorsни гўёки биз “бузаётган ахлоқ меъёрлари”га риоя этишга чақирдилар. Қарангки, компаниянинг МҚКҚга нисбатан даъвоси юзасидан бораётган ишни тўлиқ ва шаффоф ёритишга бўлган табиий интилишимиз жавобгар томонда хавотирни уйғотаётган экан. Яна шу даражада эканки, улар очиқ-ойдин “қўмитага нисбатан даъволаримизга тегишли барча нарсани фақатгина суд муҳокамаси доирасида гапириш ва шарҳлашимиз” кераклигига ишора қилишган. Моҳиятан, бу биз учун очиқ баҳс-мунозара, шунингдек холис рақамлар ва фактларни оммага эълон қилиш ҳаммага ҳам ёқавермаслиги ҳақида биринчи сигнал бўлди.
Афсуски, иш қўмитанинг оммавий ахборот воситалари билан мулоқотни қисқартиришга чақириғи билан тугаб қўя қолмади. Ишончли манбалардан бизга маълум бўлишича, душанба куни МҚКҚ расмий вакиллари бизнинг даъвоимиз юзасидан 16 октябрь куни ўтган учинчи суд мажлиси боришини ёритган ОАВга босим ўтказишга уриниб кўрганлар.
Қатор ҳолатларда бу уринишлар муваффақиятли бўлган: Монополияга қарши курашиш қўмитаси матбуот хизматининг қатъий талабидан кейин айрим ОАВ холис маълумотларт акс этган мақолаларни ўз сайтларидан ўчириб ташлаган, бошқалари эълон қилинган матнлардан МҚКҚни қониқтирмайдиган қисмларини олиб ташлаб, ўзгартиришлар киритган. Мазкур суд ишидаги оппонентларимизнинг Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 67-моддасининг қўпол бузилиши фактидан қутилишга уринишларининг олдини олиш учун, биз мақолалар аслининг скриншотларига ҳам, шунингдек, матбуотга босимнинг бошқа исботларига ҳам эга эканлигимизни айтиб қўймоқчиман.
Ҳозир гап ҳатто, UzAuto Motorsнинг судда кўрилаётган МҚКҚга қарши ишида ким ҳақлигида ҳам эмас. МҚКҚ вакилларининг ўзлари бу жараён суд залидан ташқарига чиқиб кетиши учун бор имкониятларини ишга солмоқдалар. Бироқ, ўтмишга қайтиб, сўз эркинлиги фундаментал қадриятига дахл қилиш аввал-бошдан муваффақиятсизликка маҳкум ва биз бундай воқеалар келгусида қайтарилмаслигига умид қиламиз. Бу ҳар томонлама жуда кўнгилсиз иш, айниқса, Монополияга қарши курашиш қўмитаси ОАВ учун реклама жойлаштириш масаласида тартибга солувчи давлат органи эканлигини ёдга олсак, кимлардир бунда қандайдир босим кўрсатиш йўлларидан фойдаланишни кўриши мумкин.
Мамлакатимизда UzAuto Motorsчалик ОАВ томонидан танқидга учраган компаниялар кам, десам ҳеч ким ажабланмайди, ҳолбуки кўп ҳолларда бу унчалик ҳам конструктив танқид бўлмаган. Бироқ, бирор марта ҳам бу биз томонимиздан ўзимизга ёқмайдиган мақола ёки унинг бир қисмини ўчириб ташлашга уриниш учун баҳона бўлмаган. Масс-медиа билан мулоқотнинг маданий воситалари бор, улар шарҳ ёки раддия беришни кўзда тутади ва матбуот хизматимиз айнан шу услублардан фойдаланади. Биз Монополияга қарши курашиш қўмитасини ҳам – табиийки, бизнинг сўзларимизни рад этишга далиллари бўлса – журналистлар билан шу тарзда мулоқот қилишга чақирамиз.
Масалага узил-кесил ойдинлик киритиш учун эса, МҚКҚнинг шанба кунидаги мурожаатига шундай жавоб бераман: давлат органларининг ички ўзаро алоқаси каби тўқима ахлоқ меъёрларининг ҳеч қайсиси биз учун жамоатчилик билан бевосита ва очиқ мулоқотдан устун бўла олмайди. “Қўл синса, енг ичида” қолишига чақириқлар ва истеъмолчиларимизни хабардор қилиш ўртасидаги танловда биз доим кейингисини танлаймиз. Мени аниқ тушунишларини истардим: ОАВ эркинлиги биз учун ҳатто у компаниямизга қарши турганда ҳам мутлақ қадрият саналади, зеро бу, камида, воқелик билан алоқани йўқотиб қўймаслик ва яхши томонга ўзгаришнинг ягона йўлидир. Биз оппонентларимизга ҳам бу ёндашувимиздан фойдаланишни чин дилдан тавсия қиламиз”.

21 октября 2020 года, Ташкент. АО UzAuto Motors выражает озабоченность фактами оказания давления на представителей средств массовой информации, освещающих судебный процесс между государственным автопроизводителем и Антимонопольным комитетом (АМК). Компания считает недопустимым стремление отдельных чиновников к порочной практике цензуры и ограничений в отношении журналистов.
Руководитель юридического управления АО UzAuto Motors Рустам Шаймардонов сказал:
«В минувшие выходные наши оппоненты публично выступили с призывом к UzAuto Motors придерживаться якобы нарушаемых нами этических норм. Оказывается, наше естественное стремление к полному и прозрачному освещению дела по иску компании к АМК вызывает нервозность у стороны ответчика – до такой степени, что они не постеснялись прямым текстом указать на необходимость «говорить и комментировать все, что касается наших претензий к комитету, исключительно в рамках судебного разбирательства». По сути, это стало для нас первым сигналом о том, что открытая полемика, а также обнародование объективных цифр и фактов приветствуются далеко не всеми.
К сожалению, одним призывом комитета сократить общение со средствами массовой информации дело не ограничилось. Из достоверных источников нам стало известно, что официальные представители АМК в понедельник предприняли попытку давления на СМИ, ранее осветившие ход третьего судебного заседания по нашему иску от 16 октября. В ряде случаев эти попытки увенчались успехом: по настойчивому требованию пресс-службы Антимонопольного комитета некоторые СМИ удалили публикации, а другие внесли изменения в уже опубликованные тексты, удалив часть информации, не устраивающей АМК. Чтобы заранее пресечь попытки наших оппонентов откреститься от вопиющего факта нарушения статьи 67 Конституции Республики Узбекистан, скажу, что мы располагаем как скриншотами как оригинальных статей, так и другими доказательствами давления на прессу.
Сейчас речь идет даже не о том, кто прав в деле UzAuto Motors против АМК. Наши оппоненты сами сделали все возможное для того, чтобы этот процесс вышел далеко за пределы зала суда. Однако попытки вернуться в прошлое, подвергнув ревизии фундаментальную ценность свободы слова заранее обречены на провал, и мы надеемся, что такие инциденты не повторятся в дальнейшем. Это выглядит очень плохо с любой точки зрения, особенно если вспомнить о том, что Антимонопольный комитет является для СМИ регулятором в части размещения рекламы, и кто-то может усмотреть в этом использование неких рычагов давления.
Никого не удивлю, если скажу, что мало какие компании в нашей стране подвергались критике в СМИ чаще, чем UzAuto Motors, причем нередко это была не самая конструктивная критика. Однако ни разу это не стало для нас поводом попытаться удалить нелицеприятную статью либо часть текста. Есть цивилизованные инструменты контактов с масс-медиа, предусматривающие размещение комментариев или опровержений, и наша пресс-служба придерживается именно таких методов. К этому же формату общения с журналистами мы призываем и Антимонопольный комитет – если, конечно, им есть чем опровергнуть наши слова.
А чтобы внести окончательную ясность, отвечу на субботнее обращение АМК так: никакая выдуманная псевдоэтика внутреннего взаимодействия госорганов не будет для нас выше прямого и открытого диалога с общественностью. Между призывами «не выносить сор из избы» и информированием наших потребителей мы всегда выберем последнее. Хочу, чтобы меня поняли предельно ясно: свобода СМИ является для нас абсолютной ценностью даже тогда, когда она обращается против нашей компании – хотя бы потому, что это единственный способ не утратить связь с реальностью и меняться к лучшему. И мы от чистого сердца рекомендуем оппонентам разделить этот наш подход».